Bedřich Smetana a Svatojánské proudy

, , ,
Bedřich Smetana a Svatojanské proudy při Vltavě

V roce 2024 slavíme velké výročí spojené s Vltavou, a to dvousetleté výročí narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ten se narodil 2. března 1824 v Litomyšli a s řekou Vltavou je již navždy spojen prostřednictvím své dodnes všeobecně známé skladby Vltava.

Mnozí z nás právě ve Smetanově Vltavě slyší ony nezapomenutelné a dnes již často zaniklé vltavské partie, a to včetně peřejí ve Svatojanských proudech. V Proudech dokonce existuje i skalní vyhlídka (dnes bohužel již veřejnosti nepřístupná) po Smetanovy pojmenována. Jestli přímo z tohoto místa se však Smetana Vltavou kochal nevíme…

Co ovšem víme zcela jistě je fakt, že sám mistr Svatojanské proudy minimálně jednou skutečně osobně navštívil. Stalo se tak v neděli 14. srpna 1870 (tedy 4 léta před zkomponováním Vltavy). Výlet měl řekl bych téměř klasický průběh. Z Prahy mistr vyrazil parníkem v 8 hodin ráno, ve Štěchovicích oběd, pak pěšky k Hornímu slapu. Pak vyhlídkovou lodí zpět do Štěchovic a parníkem do Prahy.

Dojmy z výletu dostatečně vystihuje citace ze zápisu z osobního mistrova deníku: „Voda velká, pohled na krajinu krásný a velkolepý“.

PS: Škoda jen že mistr nebyl v Proudech fotografován, a pokud snad byl, fotografii bohužel neznáme…

Smetanova vyhlídka ve Svatojánských proudech

Smetanova vyhlídka ve Svatojánských proudech

Novinky o knize

Výlet k Vltavě do Svatojanských proudů

Přihlášení k odběru novinek o tom jak to s knížkou aktuálně vypadá...

Zásady ochrany osobních údajů.